Ny pris til Opel for AFL forlygter

Forbrugerorganisationen bag Euro-NCAP fremhæver Opels AFL forlygter som en gevinst
for sikkerheden.
Opel AFL_lygter_-1
Den uafhængige forbrugerorganisation bag Euro-NCAP har givet Opel en pris for AFL forlygterne, hvor lyskeglen tilpasses, så den følger vejens forløb gennem sving og sender et sidelys op ad den tilstødende vej, når man skal dreje fra en vej over på en anden. AFL lygterne findes i to forskellige udgaver. Versionen med kurvelys og sidelys kan leveres som ekstraudstyr til Corsa, Meriva og Zafira, og AFL+ findes til Astra, Insignia og Zafira Tourer.

AFL+ bygger på xenon lysteknologi, og ud over kurvelyset og det statiske sidelys har AFL+ et lysprogram, der automatisk tilpasser lyskeglens længde, bredde og højde til bilens hastighed og vejret.

Euro-NCAP fremhæver AFL lygterne, fordi de mindsker risikoen for ulykker om natten.
På trods af, at der kører en tredjedel færre biler om natten, er risikoen for ulykker dobbelt så stor i forhold til normalt dagslys. Tyske undersøgelser viser også, at man allerede som 40 årig har vanskeligere ved at se om natten og i højere grad irriteres af blændende lygter fra modkørende.


De fleste af Opels personbiler kan leveres med kurvelys, hvor lyskeglen følger vejbanen gennem sving.

Zafira Tourer_-1

Salgsafdelingen - Vi står altid klar til at hjælpe dig!


IMG 9969 Jens Bachmann - Sælger
Hyundai anvarlig
right_16 Telefon: 23 20 73 39
right_16 Email: jb@alsmotor.dk
IMG 9956 Steffen Nicolaisen - Sælger
Opel ansvarlig
right_16 Telefon: 21 42 36 50
right_16 Email: sn@alsmotor.dk
IMG 9665 Peter Lund - Sælger
Fiat ansvarlig
right_16 Telefon: 20 13 76 27
right_16 Email: pl@alsmotor.dk